Przygotowanie projektu

Uwagi dla niegrafików:

Jeżeli nie jesteś grafikiem to powinieneś wiedzieć, że:

Kolory na monitorze albo na wydruku z biurkowej drukarki nie mają żadnego związku z kolorami na wydrukowanej tkaninie, widzisz po prostu co innego.
Jeżeli chcesz uzyskać kolory to musisz je po prostu nazwać, służy do tego kolornik PANTONE.

Jeśli wiesz, że podstawową przestrzenią kolorystyczną naszej drukarni jest CMYK, to mały znaczek (cztery kropki) przy nazwie koloru PANTONE wskazuje, czy dany kolor jest osiągalny w CMYK czy nie. Jeżeli jest, to wówczas drukarnia odtworzy ten kolor z zadowalającą dokładnością i masz problem z głowy. Jeśli nie, to poproś o próbkę, wielkości A4, wydrukujemy ją i prześlemy nieodpłatnie, ale musisz liczyć się z kilkudniowym przedłużeniem terminu.

Pamiętaj, że tylko sublimacja SKYTENT gwarantuje najlepsze nasycenie i głębię kolorów!!! Drukując solwentem, zgadzasz się na gorszą jakość druku. Ma to szczególne znaczenie, jeśli zależy Ci na wiernym odwzorowaniu barw.

Jakie pliki akceptujemy:

Aneks do umowy, który jest niewielkim plikiem zazwyczaj CDR lub czasami JPG, który pokazuje jak wydruki mają być umieszczone na wyrobie. Z niego nie drukujemy, sprawdzamy tylko ogólny wygląd wyrobu. Jeżeli jest to CDR, powinien mieć wszystkie czcionki zamienione na krzywe.

Corel 14 nadaje się do zapisywania projektów wektorowych. Napisy, litery prosimy zamienić przed wysłaniem do nas na krzywe. Zalecamy, aby do każdego pliku CDR dokładać malutki JPG, który zawiera tę samą treść, a służy tylko do wizualnej weryfikacji CDR-a.

TIFF nadaje się do zdjęć i skanów. Do druku potrzebujemy 72 dpi w skali 1:1 z włączonym profilem ICC. Zdjęcia powinny być w przestrzeni kolorystycznej CMYK (nie RGB!). Jeśli TIFF jest w skali 1:10 to wystarczy 600 dpi.

PSD, PHOTOSHOP CS3 – odpowiednie, najlepiej z warstwami. Należy się liczyć z tym, że pliki z włączonymi warstwami czasami mają zbyt dużą objętość.

Jakich plików nie lubimy:

PDF – potrafi zrobić niemiłą niespodziankę przy odwzorowywaniu przejść tonalnych.
AI – Koniecznie dołącz poglądowy JPG - przy konwersji mogą wydarzyć się cuda.